2. kolo Chance ŽBL 2023/24, ne 1. 10. 2023, 17:00
64:67 23:12, 13:21, 18:13, 10:21 - 64:67

SBŠ Ostrava

Káňová, Motyčáková, Halátková, Little, Pagan, Szabó, Válková, Bačová, Rašková, Menšíková, Šandová, Vydrová

BLK Slavia Praha

Krausová, Žílová M., Seifrtová, Lukáčková, Žílová E., Dubniuk, Hanušová, Suchanová, Ježková, Zukanovič, Rokošová, Helebrantová

Po dramatické úvodní výhře byly slávistky ve výrazně lepším rozpoložení než Ostravanky, ty vynechaly první ligové kolo z důvodu kvalifikace o Eurocup. Ve dvojzápase s Ružomberkom se jim uspět nepodařilo. Loni skončily Moravanky ve čtvrtfinále ŽBL, tedy stejně jako pražský celek.

Vstup do zápasu se BLK vůbec nevydařil, po dvou minutách svěřenkyně Medveckého prohrávaly 0:6. Až na konci třetí minuty byly k vidění první body BLK, zpod koše se prosadila nejlepší střelkyně předchozího mače Dubniuk. Trápení v první čtvrtině bohužel pokračovalo i nadále a rozdíl ve skóre byl brzy již 14:4. Výrazné zlepšení bohužel do závěru periody nepřišlo, jen díky trojkám Dubniuk a Rokošové výsledek 23:12. Střelba slávistek měla v úvodní části hry pouze 23% úspěšnost, do koše se vešlo 5 z 21 pokusů.

Ani vstup do druhé čtvrtiny nebyl ze strany Pražanek lepší, již po sto padesáti vteřinách si Dušan Medvecký musel za stavu 15:27 z pohledu Slavie vzít oddechový čas. Na dvanáctibodovém rozdílu se soupeřky zastavily, snahu o stahování deficitu ovšem stále znemožňovala pokračující střelecká mizérie.

Slávistky zkoušely střílet především zpoza tříbodového oblouku, tato riskantní strategie se sice dlouho nevyplácela, následně se ale situace začala obracet. První střelkyní byla Daria Dubniuk, která stáhla ztrátu svého celku dvě minuty před koncem první půle pod deset bodů (32:23). Po dalších úspěšných trojkách Suchanové a Hanušové byla již značná ztráta smazána a v poločase jsme tak domácí celek ztráceli pouhých pět bodů.

Na začátku druhé poloviny se Ostravě podařilo ubránit za tři body střílející Suchanovou a ztráta na vedoucí tým opět narostla (40:33). Následovala pasáž konzistentního zvyšování a snižování náskoku, která se pohybovala kolem pěti bodů. Po trefě Rokošové jsme sice chvíli ztráceli jediný bod (41:40), o dvě minuty později však bylo po trojce Halátkové vše zase jinak (47:40).

Závěr třetí části zápasu byl bodově skoupý, nic ovšem nenasvědčovalo tomu, že by Slavia měla náskok soupeřek snížit, obě strany předváděly vyrovnané výkony. Naše bojovnice se každopádně nevzdávaly a do poslední čtvrtiny vstoupily s maximální možnou mírou houževnatosti. Rozzářila se Eliška Žílová, která nejprve trefila dvojku a po následných proměněných trestných hodech bylo sníženo na rozdíl šesti bodů (56:50).

Její zář oslňovala domácí tým i nadále, když po trojce své sestry Marie dokázala obrat o míč Motyčákovou a dostat Slavii po delší pasáži na dostřel (58:55).

Rozdíl jediného koše dělil oba týmy i nadále a bylo tak jasné, že o dnešním vítězi rozhodne opět extrémně dramatická koncovka. Osmasedmdesát vteřin před koncem se Rokošové bravurně podařilo trojkou obrátit skóre zápasu a Pražanky šly poprvé v zápase do vedení (64:65). Šest vteřin před závěrečnou sirénou zvládla klíčové trestné hody Eliška Žílová a určila tak konečný stav zápasu. Slavia podruhé vítězí, tentokrát zápas skončil z pohledu Slavie poměrem 67:64.

Bodová úspěšnost v zápase s SBŠ Ostrava:

Rokošová 18, Hanušová 12, Suchanová 12, Žílová E. 11, Dubniuk 9, Žílová M. 5

Ohlasy po zápase:

Dušan Medvecký (BLK Slavia Praha): “Špatný zápas z naší strany, holky to ale ubojovaly a to se cení. Opět jsme prohrály doskok, což není dobrá vizitka týmu, který má výškovou převahu, vítězství se však počítá. Máme polovinu týmu novou a chce to ještě čas, než si vše sedne. Vstup do sezony zatím hodnotím pozitvině, máme ze dvou zápasů dvě výhry.”